899/​17

Walter Magnus Runeberg (f. Borgå 1838, d. Helsingfors 1920)

“Virginia”. Portrætbuste af en kvinde med opsat hår. Usigneret. Hvid marmor. H. 50 cm.

Walter Magnus Runeberg brugte angiveligt en af billedhuggeren Vilhelm Bissens døtre som model for busten.

Proveniens: Antageligt erhvervet direkte af kunstneren af den danske maler Janus la Cour som under et studieophold i Rom blev venner med Runeberg. Nedarvet til kunstnerens nevø oberst L. U. Dornonville de la Cour (1865–1939). Herefter nedarvet i familien la Cour til i dag.

Minimalt smuds på sokkel.

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag