1946/342
Et par kinesiske familie rose dybe tallerkener af porcelæn, dekorerede i emaljefarver med fugl i blomstrende kirsebærtræ, ydersiden dekoreret med kapucinerbrun glasur. 18. årh. Diam. 22. (2)
Fodrand med mindre kanthak. Den ene tallerken med mindre kanthak og let slitage på spejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag