1805/​508

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

“Ammestolen”/“Oda-Chair”. Lænestol med ben af eg og armlæn af teak, sider og ryg betrukket med originalt grøn uld, løs hynde med stribet uld. Designet 1953.

Købt af nuværende ejer den 20. december 1958 hos Jacob Nielsen & Sønner, Møbelfabrik og forretning. Kopi af regning vedhæftet.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let falmet betræk.

Moderne kunst og design, 30. januar 2018

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
23.000 DKK
(Autobud) 22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK