Gertrud Vasegaard (f. Rønne 1913, d. 2007)
Cirkulært fad af stentøj. Dekoreret med blåglaserede stregmønstre samt gråhvid glasur. Sign. monogram, 1989. Unik. H. 6–6,3. Diam. 35,5.
Proveniens: Hans og Bente Weinbergers private samling.
Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 11. marts 2021