2119/969
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 752”. Cirkulært spisebord af eg med udtræk. Stel af stål, runde ben med “sko” af palisander. Formgivet 1965. Udført hos snedkermester Johannes Hansen. H. 66. Diam. 152.
Tillægsplader medfølger ikke.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, skjolder og ujævnt falmet.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag