Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
Parti fra Grønland med losningen af et skib nær en kyst. Sign. Emanuel A. Petersen. Olie på lærred. 32,5×44.
Mindre retoucheringer. Krakeleringer. Minimale afskalninger. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Behov for rensning. Misfarvninger i højre side.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. april 2020
14 bud