921/​99

Henrik Olrik (f. København 1830, d. sst. 1890)

Portræt af Georg Christian Freund (1821–1900). Sign. H. Olrik 1859. Bly på papir. Bladstørrelse 28×22. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 45, omtalt s. 66, afb. s. 67.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 32).

Henrik Olrik og Georg Christian Freund mødte hinanden under deres studietid på Kunstakademiet i København. Freund, der var født i Altona, kom til København i 1836 for at komme i lære hos sin onkel Hermann Ernst Freund (1786–1840) som billedhugger. Men allerede efter kort tid blev han optaget på akademiet, hvor både Freund og Olrik var elever hos billedhuggeren Herman Wilhelm Bissen (1798–1860). Mens Freund fortsatte med at uddanne sig til billedhugger, blev Olrik påvirket af 1850’ernes nationalromantiske strømninger og begyndte at interessere sig for malerkunsten. Nærværende portræt af den gamle studiekammerat Freund er fra begges første ophold i Rom (Olrik 1858–59; Freund 1854–60), og er derfor ét af de første ud af mange portrætter, som Olrik skulle vise sig at lave i løbet af sin karriere.

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel