Foto endnu ikke klar
884/​661

Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)

“L'Homme aux pieds plat”, Paris 1949. Sign. monogram. Patineret jern. H. 61.

Udstillet: Galerie de France, Paris, 1957. Udstillet: “Robert Jacobsen på Louisiana”, Louisiana, Humlebæk, 1959. Udstillet: “Robert Jacobsen”, Stedelijk Museum, Amsterdam, 1960. Udstillet: “Robert Jacobsen”, Moderna Museet, Stockholm, 1960. Proveniens: Pressefotograf Børge Venges samling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

72.000 DKK