Edvard Lehmann (f. København 1815, d. sst. 1892)
“Indgangen til Rosenborg Have”. 1833. Usigneret. Olie på lærred. 29,5×36.
Udstillet: Charlottenborg 1833 nr. 286.
Proveniens: Overkrigskommissær P. Saabye, død 1859. 1860 solgt på auktion til konsul C. K. Hansen.
Lærredet er dubleret. Mindre krakeleringer. Behov for rensning.