841/​1132

Edvard Munch (f. Løten, Hedmark 1863, d. Ekely 1944)

“Edith Rode”, 1908–09. Usign. Håndkoloreret litografi bearbejdet med bly. Litografiet trykt hos Dansk Reproduktionsanstalt. Lysmål 44×40,5.

Litteratur: Woll nr. 311. Litteratur: Schiefler nr. 280. Proveniens: Litograf Otto Wennerberg.

Nærværende blad er unikt, idet Munch har klippet i den oprindelige komposition og tilføjet et ekstra ark. Efterfølgende er der blevet tilføjet blyantsmodifikationer til modellens frisure. Herudover er der arbejdet med ansigtsformen i bladets øverste kant samt med fem figurer i nederste del af bladet. Blandt disse hører den karakteriske profilskitse af modellens mand, digteren Helge Rode. Digterparret var nære venner af Edvard Munch. Arbejdet giver et unikt indblik i kunstnerens velkendte grafiske arbejdsproces, der forløb over flere stadier med mangfoldige tilføjelser og variationer over samme motiv.

Malerier, grafik og sølv, 12. juni 2013

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

65.000 DKK