876/​718

Jaroslavl-skolen, 17. århs. begyndelse

Et meget vigtigt og tidligt russisk ikon, der viser “Jesu indtog i Jerusalem”. Bag Kristus følger hans disciple, som regel med Peter og Johannes i front – begge apostle bliver beskrevet som “Kirkens søjler”. Slutningen af fastetiden og begyndelsen af den hellige uge markeres med Palmesøndag – dagen hvor Kristus indtog Jerusalem i triumf og siddende på et æsel (Matt 21: 1–11). Dette er en vigtig begivenhed i Kristi forkyndergerning og fejret siden antikken. Tempera på træpanel. Yaroslavl-skolen, 17 årh.s begyndelse. 49×34 cm.

Kristus indtog gennem portene til Jerusalem på æselryg (kendt i Vesten som palmesøndag og en af de største kirkelige festdage) med sit følge i triumf (fra venstre), mens byens borgere vifter med palmegrene og råber “hosanna”. Børn vises i færd med at samle de grene, de har skåret ned fra palmetræerne. Designets ophav kan spores til byzantinske ikoner. Allerede i det 10. århundrede er alle elementerne i kompositionen til stede i detaljeret grad. Ikonografien finder sin ultimative oprindelse i den kejserlige romerske adventus – kejserens besøg, eller en højtstående statslig embedsmands ankomst til en by. Jo højere gæstens rang – jo længere ud af byen kom embedsmænd og borgere for at byde vedkommende velkommen.

Proveniens: Tidligere erhvervet af den norske handelsattaché Richard Zeiner-Henriksen (1878–1965) i Rusland 1922–1931 og senere købt direkte fra ham. Således kommer det nuværende ikon fra Richard Zeiner-Henriksens oprindelige samling på omkring 75 ikoner.

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest den 29. november.

Kontakt: icons@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Please contact: icons@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. november.

Russisk kunst & ikoner, 1. december 2017

Vur­dering

800.000–1.000.000 DKK

Hammerslag

1.350.000 DKK