2437/771
Armstol af Cuba mahogni. Sæde betrukket med Nigerskind. Udført hos Rud. Rasmussens fabrik for egetræsmøbler med mærkat herfra.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Restaureret, slebet og limet ved samlinger. Nybetrukket.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag