921/​3

Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)

“Fra Falsters Kyst”. I baggrunden Væggerløse kirke. Usigneret. Dateret 22/6 59. Olie på lærred monteret på træ. 34×46.

Udstillet: Foreningen for National Kunst, “Vilh. Kyhn 1819–1903 Hundredaarsudstilling”, 1919 nr. 101.

Proveniens: Geheime-etatsråd Aage Bramsens samling. Direktør Hans Tobiesens samlinger, dennes auktioner, del II, Winkel & Magnussen 386, 1954 nr. 31. Bruun Rasmussen auktion 381, 1978 nr. 64, afb. s. 45. Bruun Rasmussen auktion 727, 2003 nr. 1210.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK