2117/980
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Fun 1 DM”. Pendel med tre-rings stel af forkromet stål, kædeophængte skaller af perlemor. Udført hos J. Lüber, Schweiz. H. 55. Diam. 42.
Ekstra skaller medfølger.
Litteratur: “Verner Panton, the collected works”, s. 285. Ida Engholm & Anders Michelsen. “Panton”, s. 100.
Almindelig brugsslitage. Nogle skaller mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 27. april 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud