2204/​205

Kinesisk tevandsmaskine af messing, firsidet, prydet med ciselerede scenerier; taphane. Sen Qing/tidlig republik. H. 25 cm.

Proveniens: Møbelsnedkeren Frits Henningsen. Brev om tevandsmaskinen dateret 1959 medfølger.

Aldersrelaterede spor.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.300 DKK

1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.000 DKK