2204/205
Kinesisk tevandsmaskine af messing, firsidet, prydet med ciselerede scenerier; taphane. Sen Qing/tidlig republik. H. 25 cm.
Proveniens: Møbelsnedkeren Frits Henningsen. Brev om tevandsmaskinen dateret 1959 medfølger.
Aldersrelaterede spor.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag