2006/​587

Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)

Orkidévase af sterlingsølv, øverste del med horisontale linjer i relief. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt 115 g. H. 15,3.

Fremstår med alders- og brugsslitage. På hanken står: “Normina”. Korpus' øverste del med mindre bule.

Moderne kunst og design, 4. februar 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

11 bud

1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK