2006/587
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Orkidévase af sterlingsølv, øverste del med horisontale linjer i relief. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt 115 g. H. 15,3.
Fremstår med alders- og brugsslitage. På hanken står: “Normina”. Korpus' øverste del med mindre bule.
Moderne kunst og design, 4. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud