2008/​723

Søren Nissen (f. 1944)

Ebbe Gehl (f. 1942, d. 2023)

To kommoder af eg med hhv. tre og to skuffer. Hver med tilhørende overskabe med to låger og to skuffer. Model 683, 684 og 690. Udført og stemplet hos Aksel Kjersgaard, Odder. H. 62/164. B. 60. D. 36. (4)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelt vandskjold på den ene kommode.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag