Peter Cramer (f. København 1726, d. sst. 1782)
“Køkkenscene”. En pigerygende mand med pelshat bringer grønsager til en bondekone, der er i færd med at ordne et kålhoved. Usigneret. Olie på træ. 31×26.
Udstillet: Kunstforeningen, “Den Barnekowske Samling”, 1921 nr. 25.
Proveniens: Gave fra kunstneren til overceremonimester H. W. von Warnstedt 1781, der i 1814 forærede maleriet til den Barnekowske samling. Etiket på bagsiden med Warnstedts gavehilsen datert 1817.
Samlingen blev skabt af konferensråd, livkirurg Christian Fenger (1773–1845). Samlingen overgik ved dennes død til datteren Else Sophie barnekow (1809–1899) og herefter til sønnen komponisten, professor Chr. Barnekow (1837–1913), deres efterkommere udstillede samlingen i Kunstforeningen. Samlingen bestod af især af danske malere, hvor bl.a. Jens Juel, C. A. Lorentzen, Eckersberg, I. L. Jensen og Martinus Rørbye, hvor Bruun Rasmussen i 2016 solgte professor Lorentzen i sit atelier for 1.9 mill. til Statens Museum for Kunst.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020