1432/172
Skotsk standur af mahogni, skive af forsølvet messing sign. John Dobbie, Glasgow, urværk med sekundviser og dato, kasse med udskårne kvart - og fritstående helsøjler. Glasgow, 19. årh.s begyndelse. H. 210. B. 57. D. 27.
Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Nøgle. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med mindre afslag. Urhus lukket med skrue.
Ældre malerier og møbler, 4. august 2014
Vurdering
Hammerslag