2009/223
En samling tumlinger og bæger af sølv, enkelte indvendigt forgyldt, med drevet, punslet og graveret dekoration, to prydet med mønter, bestående af bl.a. dansk tumling af mester Bernt Christopher Kelberlade, København 1771 samt norsk tumling af mester Jacob Christian Ravn, Bergen 1857, lødighed 13 1/3 L. Flere fremstår ustemplet. 18.-20. årh. Vægt i alt 259 g. H. 3–4 cm. (11)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Indtryk og små kant revner.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag