1839/114
Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
Studie af fem hoveder. Usigneret, betegnet på bagsiden W. Marstrand. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 17×18.
Proveniens: Redaktør Henrik Cavling, herefter nedarvet i familien.
Undersøgt i ramme. Syrepletter.
Ældre malerier og møbler, 24. september 2018
Vurdering
Hammerslag