1839/​114

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Studie af fem hoveder. Usigneret, betegnet på bagsiden W. Marstrand. Bly og pen på papir. Bladstørrelse 17×18.

Proveniens: Redaktør Henrik Cavling, herefter nedarvet i familien.

Undersøgt i ramme. Syrepletter.

Ældre malerier og møbler, 24. september 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.200 DKK

1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK