Carl Carlsen (f. København 1855, d. sst. 1917)
Interiør med en ældre dame i gyngestol. Sign. Carl Carlsen 84. Olie på lærred. 80×74.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1514, 2015 nr. 103.
Mindre krakeleringer og enkelte retoucheringer og reparationer. En smule slidtage langs kanter.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021