Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Portræt af Else Rek. Sign. Bertha Wegmann, samt betegnet på bagsiden “Dette Billede af Fru Else Rek, født Wegmann, har undertegnede malt og givet som Gave til hende. Bertha Wegmann 1925”. Olie på lærred. 79×102. U.r.
Behov for overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger. Én reparation/lap på bagsiden nederst samt en mindre reparation øverst.
Ældre malerier og møbler, 16. september 2013
13 bud