2119/​980

Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)

Reolvæg af massiv mahogni, bestående af tre skabe samt to tilhørende sokkler. Et skab med messingforede samlingshuller. Skab invendigt med hylder og udtræksbakker. Udført og mærket hos Rud Rasmussen Snedkerier. Skab: H. 76. B. 76. D. 36. Sokkel: H. 5. (5)

Tre nøgler medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.000 DKK
13.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK