Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Vase af lertøj modelleret med indridset blad- og linjedekor. Dekoreret med blå og brune glasurer på lysegul bund. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 28. Diam. 16.
Litteratur: Peder Rasmussen: “Kählers Værk”, København 2002, afb. s. 110.
Litteratur: Ane Maria & Annimi Holst Schmidt: “Kähler & Keramikken”, Humlebæk 2001, afb. s. 74.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Afslag på fodrand.
19 bud
101714 (Autobud) | ||
867824 | ||
101714 (Autobud) | ||
867824 | ||
101714 | ||
841790 | ||
101714 (Autobud) | ||
841790 | ||
101714 (Autobud) | ||
315020 | ||
101714 (Autobud) | ||
315020 | ||
101714 (Autobud) | ||
1163875 | ||
101714 (Autobud) | ||
1163875 | ||
101714 | ||
315020 | ||
101714 |