921/​95

Anders Lunde (f. København 1809, d. sst. 1886)

Portræt af Julius Friedlænder (1810–1861). Sign. A. L. Rom den 26. Juni 1845. Bly på papir. Bladstørrelse 20×15,5. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 37, omtalt s. 58, afb. s. 57.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 3.

Efter endt studietid på Kunstakademiet i København tog Julius Friedlænder i 1843 til Italien på studierejse. Her opholdt han sig hovedsageligt i Rom, men tog også på udflugter til Capri og Subiaco for at følge sine guldalderkollegaers fodspor. I Rom var Friedlænder meget engageret i det skandinaviske kunstnermiljø, som beskrevet i udstillingskataloget “Venskabsportrætter fra Rom”: ”Han blev en del af initiativtagerne til ”De nordiske Kunstneres Hjælpekasse” – en forsikringsordning, hvis formål var at støtte skandinaviske kunstnere i økonomisk knibe. Hjælpekassen, populært kaldet ”Fattigkassen”, var den første egentlige fællesskandinaviske institution i Rom og var således en forløber for Skandinavisk Forening.” (s. 58). Anders Lundes portræt af Friedlænder er altså lavet, mens Skandinavisk Forening var under opblomstring, men endnu ikke officielt etableret.

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK