2433/​913

Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)

Gyngestol med stel af teak. Ryg udspændt med sjeneflet. Sæde- og nakkehynde betrukket med grøn skind. Model 532A. Udført hos Brdr. Juul Kristensen, Ulkestrup.

Litteratur: Mobilia nr. 93, 1963.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag på træværk. Fletdefekter. Defekte stropper på nakkehynde.

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

1091700 (Autobud) 4.400 DKK
865986 4.200 DKK
1091700 (Autobud) 3.600 DKK
865986 3.400 DKK
1091700 3.200 DKK
951293 3.000 DKK