2433/913
Hans Olsen (f. Danmark 1919, d. sst. 1992, Møbeldesigner)
Gyngestol med stel af teak. Ryg udspændt med sjeneflet. Sæde- og nakkehynde betrukket med grøn skind. Model 532A. Udført hos Brdr. Juul Kristensen, Ulkestrup.
Litteratur: Mobilia nr. 93, 1963.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre afslag på træværk. Fletdefekter. Defekte stropper på nakkehynde.
Vurdering
Hammerslag
1091700 (Autobud) | ||
865986 | ||
1091700 (Autobud) | ||
865986 | ||
1091700 | ||
951293 |