1812/789
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Et par skåle af sølv med hamret overflade, svejfet yderside på øverste kant afsluttet med kugle. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1924. Samlet vægt 285 gr. H. hhv. 5,7 og 5,9. Diam. max. hhv. 13,3 og 13,6. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
10 bud