902/933
Ole Bent Petersen (f. 1938, d. 1998)
“Bølgeblik”. Frugtfad af sterlingsølv. Stemplet Ole Bent Petersen, Sterling Denmark. Formgivet 1984. Vægt 958 g. H. 4. B. 24,7. L. 29.
Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i Det 20. Århundrede”, nærværende fad ill. s. 194.
Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021
Vurdering
Hammerslag