902/​933

Ole Bent Petersen (f. 1938, d. 1998)

“Bølgeblik”. Frugtfad af sterlingsølv. Stemplet Ole Bent Petersen, Sterling Denmark. Formgivet 1984. Vægt 958 g. H. 4. B. 24,7. L. 29.

Litteratur: Lise Funder: “Dansk Sølv i Det 20. Århundrede”, nærværende fad ill. s. 194.

Design: Sølv, keramik, møbler, belysning og tæpper, 10. juni 2021

Vur­dering

30.000–35.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK