2050/8668
Russisk ikon, centralt med kors omgivet af Jesus kristus og helgene på forgyldt baggrund. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“kovcheg”. 18. årh. 32×27,5
Mindre krakeleringer. Restaureret.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag