2050/​8668

Russisk ikon, centralt med kors omgivet af Jesus kristus og helgene på forgyldt baggrund. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“kovcheg”. 18. årh. 32×27,5

Mindre krakeleringer. Restaureret.

Russisk tema, 7. december 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK