1812/911
Helge Daner Jensen (f. Næstved 1899, d. København 1986)
Vase af stentøj, Kgl. P., konisk form, dekoreret med turkis glasur udvendig, grønglaseret indvendig. Sign. monogram. Unik. H. 11. Diam. 10.
Enkelte ridser og mærker. Naturlige uregelmæssigheder i glasuren.
Moderne kunst og design, 20. marts 2018
Vurdering
Hammerslag