902/​299

Dansk barok kaffekande med sættebakke af sølv, oval, ligeknækket form, kande med pæreformet korpus, hank og lågknop af udskåret træ. Kandebund punslet med vægtangivelse W: 42 lod. Underfad punslet med vægtangivelsen W: 14 lod 3 qt. Mestermærke ICS for Jens Christensen, borgerskab 1721–1734, enken fortsætter og nævnes 1735–1762. Begge stemplet med Københavns bymærke 1736, kande med Skyttens tegn, bakke med Vægtens tegn. Vægt hhv. 645 g. og 213 g. H. 25 cm. L. 23,5 cm. (2)

NB! Coffee pot with monthly mark Sagittarius, the stand with monthly mark Libra.

Proveniens: Fabrikejer Knud Abildgaards samling.

Litteratur: Chr. A. Bøje: Danske guld og sølv smedemærker, 1979. Bd 1, s. 120, står nævnt under mesteren Jens Christensen: Kaffekande med sættebakke KM 1736.

Møbler, ure, bronzer, tæpper, sølv og keramik, 2. juni 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag