879/​1324

Yue Minjun (f. Heilongjiang 1962)

“You are beautiful when you smile”, 2006. Sign. Yue Minjun, 36/45. Litografi i farver. Bladstørrelse 90×100 og 80×110. (2)

Yue Minjun (f. Heilongjiang, Kina 1962), er repræsenteret med en serie dobbeltlitografier, “Smile-isms” (2006), hvor kunstnerens karakteristiske grinende portrætter sættes op i mod kunsthistoriske og populærkulturelle forbilleder samt traditionelle citater om at smile.

”To laugh is an expression of pain” forklarer kunstneren selv om sine værke,. Hans egne erfaringer og følelser kanaliseres ud i de portrætteredes øjne, der er presset helt sammen til smalle sprækker. Munden åbnes i et stort stivnet smil, der blotter tænderne, men ikke afspejler nogen egentlig glæde.

Minjuns original værker sælges på auktion for to-cifrede millionbeløb, og han er klart at regne som en af højdespringerne indenfor kinesiske samtidskunst.

Malerier, skulpturer og foto, 6. juni 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK