1908/643
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“J 16”. Gyngestol med stel af sortlakeret eg, sæde med flettet papirgarn, hynde og nakkepude af sort skind. Tegnet 1944. Udført hos FDB-Møbler.
Litteratur: Nyt Tidsskrift for Kunstindustri nr. 10, oktober 1945.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 19. februar 2019
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
12 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||