900/​3

Frits Thaulow (f. Oslo 1847, d. Volendam 1906)

“Den røde Fabrik”. Parti fra fra Akerselven. Usigneret. Betegnet F.T. (af kunstnerens hustru). Olie på træ. 25×34.

“Den røde Fabrik”.

Efter Thaulows død solgte hustruen Alexandra en del skitser og studier på udstillinger i Kristiania (Oslo), København, Göteborg og Stockholm. I reglen var de usignerede og Alexandra påførte dem Frits Thaulows initialer som i nærværende maleri.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK