2045/​2015

Baume & Mercier

Herrearmbåndsur af stål, ref. 1513. Mekanisk værk med manuelt optræk, kaliber 423. Hvidlig skive med sorte indeks og stål visere. Sort Baume & Mercier rem med Baume & Mercier C-spænde af stål. Urets diameter 33 mm. 1960'erne.

Baume & Mercier æske medfølger.

Baume & Mercier blev oprettet under navnet ''Frères Baume'' i 1834 af brødrene Louis-Victor og Célestin Baume i Les Bois, Schweiz. Virksomheden flyttede til Geneve i det tidligere 20. århundrede, hvor de i 1918 skiftede navn til Baume & Mercier på baggrund af et samarbejde mellem den senere William Baume og den fransk-russiske forretningsmand Mercier. Baume & Mercier har længe været kendt for at producere ure af høj kvalitet til fornuftige priser, og blev i 1965 sammensluttet med Piaget.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Armbåndsure, 4. november 2020

Kategori
Vur­dering

2.000 DKK

Solgt

Hammerslag

1.500 DKK  

13 bud

Tidspunkt Byder Bud
1.500 DKK
1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.400 DKK
(Autobud) 1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.200 DKK
(Autobud) 1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK