Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Cigaren”. Et par lænestole med stel af eg, løse hynder betrukket med blålig uld. Model GE 240. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 9.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Overflsde ridser og mærker. Nogle vandskjolder på armlæn. Dækstof på rammen under hynder med defekter. Senere skumhynder
Moderne kunst og design, 10. august 2021
24 bud