2022/828
Dansk møbeldesign
Et sæt på fem armstole med stel af massiv fyr, betrukket i sæde med lyst møbelstof. 1980'erne. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. Tørringsrevner. Senere betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud