Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Kaffeservice af hammerslået sølv. Bestående af kaffekande, flødekande og sukkerskål. Hanke samt lågknop af udskåret ibenholt. Georg Jensen anno 1919 og 1920. Dessin 37. Samlet vægt 941 gr. H. 8. - 23,5. (3)
Alle tre dele med indgravering på selve korpus' nederste del. Almindelig brugspatina, herunder overfladeridser og mærker samt mindre buler. Kaffekande: Hank med mellemrum ved øverste sammenføjning, fodstykke trykket en smule ned, lågknop ligeledes med tryk/skævhed. Flødekande med lille revne i ibenholt.
Moderne kunst og design, 15. april 2014