1812/8
Renæsssance brudeskab af eg, rigt udskåret med putti, fugle, frugter og løvehoveder. Overdel øverst med to skuffer, derunder to døre, med skæringer bag hvilke sølvtøjshylde. I midten madonna med børn. Underdel med to skuffer på fire høje rigt udskårne ben. Danmark, 17. årh.s midte. H. 156. B. 134. D. 52.
Proveniens: Tidligere på stamhuset Rønningesøgård, Fyn.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. Pyntelister medfølger.
Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018
Vurdering
Hammerslag