1812/​8

Renæsssance brudeskab af eg, rigt udskåret med putti, fugle, frugter og løvehoveder. Overdel øverst med to skuffer, derunder to døre, med skæringer bag hvilke sølvtøjshylde. I midten madonna med børn. Underdel med to skuffer på fire høje rigt udskårne ben. Danmark, 17. årh.s midte. H. 156. B. 134. D. 52.

Proveniens: Tidligere på stamhuset Rønningesøgård, Fyn.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. Pyntelister medfølger.

Ældre malerier og møbler, 19. marts 2018

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

11.500 DKK
(Autobud) 11.000 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK
10.000 DKK