12141/147
Sven Markelius (f. 1889, d. 1972)
Stor loftslampe af hvidlakeret metal. Model 703. Formgivet i 1930'erne. Udført hos Upsala. H. 60 cm, Diam. 82.
Litteratur: Architektur im 20. Jahrhundert, Bd.4, Schweden: Claes Caldenby, Jöran Lindvall & Wilfried Wang, 1998.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Kunst, antikviteter & design, 14. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag