Christian Frederik Christensen (f. København 1798, d. sst. 1882)
Parti fra Frederiksholms Kanal med handlende ved Toldhuset og Holmens Kirke og Børsen i baggrunden. Sign. C. F. C. 1828. Bly og vandfarve på papir monteret på papir. 21×26.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 552, 1991 nr. 524.
Enkelte misfarvninger og reparationer. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
29 bud