2009/​314

Skål med øre, fire fade og tallerkener, lille kaffekande med hank af træ, kammerstage og to lågkrus af glaseret lertøj og fajance, det ene dekoreret med transferprint, begge med låg af tin. 18.-19. årh. Skål H. 8. Diam. 29. Fade/tallerkener Diam. 27–33. Kammerstage H. 17. Lågkrus H. 17 og 21. (9)

Fajancekrus med misfarvninger, krakeleringer og mindre kanthak. Lertøjskrus med revne og mindre kanthak. Kaffekande med reparation ved tud. Kammerstage med brud og reparation ved lysmanchet. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre buler.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag