2132/​48

“Rokoko” bestik af sølv, bestående af 84 dele. Horsens Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. dele med stål ca. 3860 g. (84)

Bestående af: 12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 spiseskeer, 12 frokostknive, 12 frokostgafler, 12 dessertskeer, 1 stor serveringsske, 1 mindre serveringsske, 2 sauceskeer, 1 fiskeanretterske, 1 fiskeanrettergaffel, 1 salatgaffel, 1 salatske, 1 oplukker, 1 stegegaffel, 1 kompotske samt 1 fiskespade.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mellemrum mellem skaft og blad på fem knive.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag