914/​23

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Frugtformet vase af stentøj modelleret med smal munding. Dekoreret med Solfatara glasur. Sign. Salto. Formgivet 1946. Kgl. P. H. 22.

Proveniens: Redaktør Kai Svarre (f. 1890, d. 1971), som kendte Axel Salto personligt. Vasen siden nedarvet i familien.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. s. 38–39 samt i modelregister fig. 272, s. 180. Modelnummer 20818.

Kunsthåndværk og design, 12. juni 2023

Vur­dering

100.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK