2443/1189
Ametystsmykkesæt af forgyldt sølv bestående af halskæde prydet med talrige ovalslebne ametyster og et par øreskruer hver prydet med ovalslebet ametyst. Samlet vægt ca. 70,5 g. B. 20 mm. L. 37 cm. Øreskruer L. 17 mm. (3)
Æske medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ametyster har mindre afslag.
Smykker og Fashion, 23. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
40 bud