2047/946
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Rektangulært bord med spændben af stål, top af hvid laminat og kanter af aluminium. Model B 440. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1988. H. 70,5. L. 180. B. 80.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skjolder.
Moderne kunst og design, 17. november 2020
Vurdering
Hammerslag