2437/105
Oscar Lövenich (19.-20. årh)
Figur af patineret bronze i form af romersk kriger stående med skjold og sværd, på firkantet base af rød marmor. Signeret. H. inkl. base 33 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Base med afslag på hjørne samt mindre afslag på kant.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. september 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud